Hledat dohodu, být zodpovědný a vytrvalý, nebát se změny, méně mluvit, více jednat. To vše vystihuje pracovní i osobní život Dagmar Diatkové, partnerky a investiční specialistky společnosti Finest Invest a.s. Kdy začala podnikat v oblasti financí, jaká byla její původní profese, to vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jste finanční poradce a zároveň partner ve společnosti Finest Invest a.s. Jak jste se k této práci dostala?

V oblasti financí se pohybuji osmnáctým rokem. Začínala jsem coby lektorka a manažerka obchodní sítě v ZFP akademii, poté jsem své manažerské a obchodní dovednosti rozvíjela v rámci Swiss Life Select Česká republika, kde
jsem také 4 roky vedla pobočku v Rožnově pod Radhoštěm. Před 3 lety jsem dostala nabídku spolupracovat
s Finest Invest a.s., a jelikož jsem osobně znala oba ředitele a chtěla se více zaměřit na oblast investic, rozhodla jsem
se tuto nabídku přijmout a stala se součástí Finest týmu.


Staráte se svým klientům o finance se zaměřením na oblast investic, hypoték a pojištění. Jaká klientela využívá Vašich služeb?

Zhruba 80 % mého klientského portfolia tvoří klienti, kterým spravuji majetek v řádech milionů. Jsou to majitelé firem, manažeři, lékaři, živnostníci, úspěšní lidé z různých oborů. S řadou z nich spolupracuji od začátku své činnosti a za tu dobu se nám podařilo vytvořit si velmi přátelské vztahy.


Pracujete s portfoliem vlastních klientů, o které se staráte sama, nebo na klienta připadá větší počet poradců, z nichž každý nějakým způsobem přispívá svými znalostmi?
Mnoho let jsem se zabývala komplexním poradenstvím. Dnes tuto komplexnost zajišťuji spolu se svými kolegy-specialisty, které využívám jak na oblast úvěrů a hypoték, tak na oblast pojištění. Mým zaměřením jsou již zmíněné investice a správa kapitálu, což je také nejčastější téma, které s klienty řeším.


V čem obecně vidíte výhody a nevýhody tohoto povolání? A jaké nejpodstatnější zkušenosti jste si z této profese odnesla do osobního života?
Obor finančního poradenství či zprostředkování je náročný. Vyžaduje odbornost, sebedisciplínu, dobrý time management, komunikační dovednosti, sebedůvěru, tah na branku, ale také pokoru. Není vždy jednoduché
správně namixovat všechny tyto dovednosti a vlastnosti. Když se to ale podaří a vy uspějete, pak jste odměněni nejen zajímavým finančním ohodnocením, ale především zajímavými životními zkušenostmi. Tento obor vás nenechá ustrnout. V byznysu se člověk pořád něco nového učí, řeší nenadálé situace, musí se umět rozhodnout. A to stejné je i v osobním životě. Na co se zaměříte, to žijete.


V rámci předmětu Marketingové aplikace jste studentům 2. ročníku VŠB-TUO přednášela nejen o činnosti společnosti Finest Invest, ale i o trhu finančního poradenství obecně. Byla to Vaše první lektorská zkušenost a plánujete na ni navázat?
Možnost přednášet téma Marketing ve financích pro studenty VŠB jsem brala jako výzvu a tak trochu i návrat
ke kořenům. Původní profesí jsem totiž učitelka matematiky, a i když jsem učila na ZŠ i SŠ, vysokoškolskou výuku
jsem zažila pouze z lavic. Přednáška se nakonec kvůli zhoršené covid situaci konala v on-line podobě. Potěšilo
mě, že studenty zaujalo, jak pracujeme s klienty v praxi, jaké marketingové nástroje k tomu využíváme. Pokud
tedy bude další takováto příležitost, ráda ji přijmu.

Jste členkou Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek. Z jakých důvodů jste se do Asociace zapojila a co Vám členství přináší?
Členkou ostravského regionálního klubu jsem se stala před 3 lety. Za tu dobu jsem měla možnost potkat se s řadou zajímavých žen z byznysu nejen v rámci jednoho regionu, ale napříč celou Českou republikou. Motto „Rosteme společně“ vybízí ke spolupráci a o tu se v rámci Asociace snažím i já. Velmi oceňuji možnost propagovat v rámci Asociace sebe a svůj byznys. Vlastně díky Asociace vznikl i tento rozhovor.


Jste velmi aktivní žena a dynamika tohoto oboru v kombinaci s obrovskou konkurencí může být stresující. Jak odpočíváte? Máte nějaké oblíbené místo v Moravskoslezském kraji, kde si vyčistíte hlavu?
Mou nejoblíbenější volnočasovou aktivitou je cestování. Každoročně se vydáváme s partnerem nebo s kamarádkami na „dámskou jízdu“ do různých koutů Evropy. Tyto poznávací tour si plánuji sama a už jen příprava, kam jet a co vidět, mě hodně baví. Mám ráda hory, moře, starobylá města a hlavně čas strávený se svými blízkými. Když si chci „vyčistit hlavu“, vydám se na kole nebo pěšky s knížkou v baťůžku do kopců kolem Rožnova pod Radhoštěm. Valašsko mám ráda. Je to můj rodný kraj a moje „srdcovka“.

Rozhovor byl zveřejněn v časopise POSITIV Business & Style, 1/2022