Reportáž České televize k aktuální výši směnného kurzu Eura.

Moderátor Jana Peroutková:

Euro a dolar mají poprvé od roku 2002 téměř stejnou kupní sílu. Jedno euro se dokonce krátce prodávalo za jeden dolar. Mohou za to především obavy z toho, že by se evropská ekonomika kvůli energetické krizi mohla propadnout do recese. Posilování dolaru a oslabování eura není podle analytiků dobrou zprávou pro českou ekonomiku. Znamená totiž další tlak na růst inflace.

Autor Jakub Musil a Milada McGrathová:

Euro a dolar, po dvě desítky let dva pilíře západních ekonomik, kde euro bylo vždy o trochu dražší než dolar. To se mění.

Klaus Regling, výkonný ředitel evropského stabilizačního mechanismu:

Je jasné, že válka na Ukrajině, rostoucí ceny energií a komodit, vysoká inflace a vleklé problémy dodavatelských řetězců výrazně zatěžují ekonomiku.

Autor Jakub Musil a Milada McGrathová:

Velkou zátěží je v těchto dnech plynovod Nord Stream 1, kvůli odstávce do 21. července nefunkční. Místo plynu jím proudí jen velká nejistota.

Robert Habeck, německý ministr hospodářství:

Těžko říct, zda Nord Stream 1 po deseti dnech údržby obnoví provoz.

Autor Jakub Musil a Milada McGrathová:

Rusko je v důsledku války na Ukrajině, kterou rozpoutalo, v mezinárodní izolaci a trpí sankcemi. Plyn, na němž je západ závislý, je největší pákou, kterou na něj má. Ministři financí Eurozóny jsou nuceni revidovat prognózy zpomalení růstu a roztáčení inflace k horšímu.

Valdis Dombrovskis, místopředseda Evropské komise:

Inflace bohužel stále překvapuje růstem.

Autor Jakub Musil a Milada McGrathová:

V dané situaci je parita eura a dolaru pro Evropskou unii špatnou zprávou.

Vít Hradil, hlavní analytik, Cyrrus:

Teď se to zrovna vůbec nehodí. Prostě bojujeme s inflací nejen my tady v Česku, ale i celá Evropa. A často ta inflace pochází z energetických surovin, které se nakupují na světových trzích za dolar. To znamená, čím slabší je vaše měna právě vůči dolaru, tím dráže to nakupujete a tím zase dále poháníte svoji Inflaci.

Autor Jakub Musil a Milada McGrathová:

Americká měna posiluje díky předpovědím, že tamní ministerstvo financí inflaci zmírní agresivním zvýšením úrokových sazeb. Tlak na euro tak zřejmě nepoleví a pro investory bude dolar větší jistotou.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, 12.7.2022