Na trzích je podle ekonomů před dnešním zasedáním bankovní rady České národní banky cítit napětí. „Ani ne, zda nechá sazby, nebo je zvýší, ale co bude dál,“ uvádí hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Obavy jsou ohledně následného komentáře k dalšímu využití sazeb a devizových intervencí, kterými ČNB brání českou měnu před oslabením.

O rozhodnutí ohledně sazeb mají totiž ekonomové jasno. „Je konsensus, že sazby nahoru nyní nepůjdou,“ uvádí hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil. Zaznívá ovšem i možnost, že by centrální banka zvýšila sazbu jen nepatrně, z rovných sedmi procent na 7,25 procenta.

Čeká se hlavně vyjádření, jak budou centrální bankéři dál bojovat proti stále rostoucí inflaci, která v červnu dosáhla výše 17,2 procenta, a je tak nejvyšší od prosince 1993. „Do jisté míry trhy jako nervóznější označit můžeme, nikdo totiž s jistotou neví, co od nového vedení ČNB očekávat. Srpnové zasedání ČNB bude pro trhy klíčové, nová sestava totiž poprvé ukáže, jak hodlá bojovat s neudržitelným růstem inflace,“ upozorňuje Petr Lajsek, analytik obchodníka s měnami Purple Trading.

Podobné názory zaznívají napříč trhem. „Situace je nepřehledná a dost nervózní. Zatímco Rusnokova rada (předchozí složení bankovní rady v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem, pozn. red.) byla předvídatelná a držela se modelového přístupu, tak nová rada sklouzává k nějaké ‚dojmologii‘, kdy ČNB tvrdí, že nevěří v mechanismus úrokových sazeb a nehodlá ho používat,“ zdůrazňuje Hradil s tím, že ekonomická teorie i praxe velí k používání sazeb.

Ekonomové se shodují, že původní složení bankovní rady by zvýšilo sazby výrazně. Peníze ostatně zdražovala Rusnokova rada již od poloviny loňského roku. „Nyní je tento směr naprosto neznámý,“ doplňuje Dufek.

Kromě dalšího směřování sazeb jsou ovšem odborníci opatrní i ohledně toho, jak nové vedení bude komentovat devizové intervence na obranu koruny. „Je otázka, zda naznačí, jak budou s intervencemi postupovat dál. Zda hodlají nastínit horizont, po který intervence potrvají jako doposud, nebo žádný takový signál nepřijde. To všechno může trhy ovlivnit,“ dodává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Už samotné vystoupení nového guvernéra Aleše Michla budou ostatně obchodníci na trzích bedlivě sledovat. „Jestli je něčím specifický, tak tím, že se chce odlišovat. Může tu diskusi vést jinak, říct něco, co trhy překvapí,“ říká Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger.

Už během tiskové konference tak podle něj bude panovat nervozita, která může pokračovat s tím, jak budou hráči na trzích vystoupení interpretovat. „Když řekne něco nestandardního, tak nemusí vědět, zda je to signál k nákupu, nebo k prodeji. Chvíli bude volatilita větší,“ odhaduje Stroukal. Trhy může podle něj zmást i to, že prognóza samotné centrální banky doporučí růst sazeb, což ale rada neudělá.

Ekonomové se ovšem shodují, že ČNB nemá moc možností na výběr. Korunu totiž nevydrží bránit donekonečna. A to zvlášť v situaci, kdy se ekonomika nevyvíjí příznivě. „Mohou jim začít docházet devizové rezervy, což je může dotlačit ke zvýšení sazeb,“ dodává Stroukal.

Ostatně například Komerční banka počítá, že letos ČNB zvýší jedenkrát sazby o půl procentního bodu na 7,5 procenta. Druhou možností ale je, že centrální banka korunu nechá oslabit, čímž se však opět prohloubí inflační tlaky, protože se prodraží dovoz z ciziny.

Autor: Vladan Gallistl

Zdroj: Hospodářské noviny 4.8.2022